Ostatní oznámení

Lákat děti k hokejbalu? Je to opravdu složité, vysvětluje Martin Pala

HbK Karviná patří k nejtradičnějším hokejbalovým klubům v celé republice. Jak se oddílu daří nabírat nové hráče do svých řad? A jak vůbec vidí situaci okolo mladých talentů v celém regionu sekretář karvinského klubu Martin Pala?

Jaké kategorie klub v Karviné má?

Máme vlastně všechny kategorie. Minipřípravku, přípravku, mladší a starší žáky, dorost i juniory. Potom máme samozřejmě chlapy. A tým i rezervní B tým.

Jakými způsoby se snažíte získat do klubu mladé talenty?

Snažíme se dělat hlavně náborové akce. Ty se nejčastěji konají u budov základních škol. Například ZŠ U Studny, ZŠ Prameny. Tyto akce jsou pravidelně na začátku září, když se děti vrací do škol. Co se týká náborových akcí v tuto chvíli, snažíme se obnovit kroužek hokejbalu v ZŠ U Studny. Prozatím se do našeho klubu přihlásilo 6 nových dětí, což považujeme za úspěch.

Je obtížné v dnešní době nalákat děti k hokejbalu?

Ano, je to opravdu těžké. V našem městě totiž fungují velmi dobře oddíly kopané, házené, basketbalu i hokeje. To pravděpodobně ještě zapomínám na další sporty. Každý z fungujících klubů potřebuje ke své činnosti děti a mládež. Proto se všichni aktivně snaží získávat nové talenty do svých oddílů.

Myslíte, že je ve vašem regionu dostatek talentovaných mládežníků, kteří by si v budoucnu mohli zahrát třeba i v reprezentačním dresu?

Ano, děti tu máme šikovné. Hodně ale záleží nejen na dětech samotných, ale také na jejich rodičích. Je pouze na nich, jestli chtějí, aby se jejich děti zlepšovaly, a obětovaly tak sportu volný čas.

V jaké kategorii se podle vás láme kariéra hokejbalistů?

Podle mě je to s přechodem ze základní školy na tu střední. V tomto období je zde totiž mnoho dalších lákadel k trávení volného času. Bohužel je velmi málo mladých hráčů a hráček, kteří chtějí po základní škole na sobě i nadále pracovat a zlepšovat se. Druhý zlom pak nastává po střední škole, kdy hráči odchází buď pracovat, případně na vysoké školy.

Kdybyste měl nějak poradit ostatním týmům, jak pracovat s mládeží, co byste navrhl?

Těžko mohu já někomu poradit, když se nám samotným v klubu moc s náborem nevede. Každé město v našem regionu je v něčem specifické. Každé město je zároveň orientováno na jiný sport. Z tohoto důvodu si myslím, že to, co funguje u nás, nemusí nutně fungovat třeba v Třinci nebo jiných městech. U nás v Karviné je to velmi úzce svázané na osobní kontakty s některými z rodičů. Musím ale připustit, že konečně naši starší hokejbalisté dávají děti přednostně na hokejbal.